Polski wrzesień wpisuje się w długi ciąg ważnych dla Polaków miesięcy. W niedziele 7 września w Łomży i Drozdowie obchodzono 75 rocznicę wybuchu II wojny Światowej, wydarzenia które zmieniło bieg dziejów Polski.
Wyjątkowy charakter dnia znalazł swoje odzwierciedlenie w bogatej ofercie programowej obchodów będących wyrazem hołdu dla heroizmu kilku pokoleń Polaków walczących o niepodległość.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli do Łomżyńskiej Doliny Pamięci.
Tradycyjnie pamięć o pomordowanych i walczących o suwerenność Polski uczczono Apelem Poległych, a Kompania Reprezentacyjna WP oddała salwę honorową. Delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów, partii politycznych złożyły wiązanki kwiatów w miejscu pamięci.
W Muzeum Przyrody w Drozdowie, w dworze Lutosławskich o wielopokoleniowych tradycjach patriotycznych odbyła się dalsza część uroczystości - Piknik historyczny pn.”Sen o Niepodległej”.
Uroczystość zaszczycili swoja obecnością Jacek Piorunek-Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Mirosława Kluczek - Wiceprezydent Miasta Łomży, Ks. Prałat Aleksander Suchocki Proboszcz Parafii Drozdowskiej, Edward Łada – wójt Gminy Piątnica, Zbigniew Sokołowski-wójt Gminy Wizna. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele służby zdrowia, służb mundurowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy kultury i kombatanci.
Starosta Łomżyński – Lech Marek przywitał zgromadzonych gości i podkreślił, iż :
„…Spotykamy się aby oddać hołd wszystkim uczestnikom walk o niepodległa Polskę, żołnierzom wszystkich formacji, żołnierzom Polski podziemnej, więźniom hitleryzmu i stalinizmu, ludziom cierpiącym za drutami obozów, Polakom którzy pozostali na wieki w Syberyjskiej ziemi, ofiarom prześladowań w Polsce powojennej.
Spotykamy się też po to, aby przekazać wyrazy szacunku i wdzięczności obecnym na dzisiejszej uroczystości kombatantom.
Naszą powinnością jest zachowanie pamięci o tragicznych doświadczeniach i patriotyzmie Polaków i przekazanie jej kolejnym pokoleniom… „
Pan Starosta zauważył, iż tegoroczne obchody Wybuchu II Wojny Światowej przyjęły odmienny kształt. Są swoistą ŻYWĄ LEKCJĄ HISTORII, afirmacją życia i społecznej jedności i solidarności.
Następnie podziękował Wszystkim, którzy mieli swój udział w organizacji tej uroczystości
Kolejne części spotkania historyczno-patriotycznego poprowadził ppłk Ryszard Matuszewski.
Spotkanie rozpoczęło się pięknym koncertem, sławiącym DROGI DO WOLNOŚCI, w wykonaniu Jacka Szymańskiego i Dariusz Wójcika przy akompaniamencie Pawła Lipskiego.
Był też czas na Lekcję Historii prowadzoną przez Przedstawiciela IPN i refleksje osób które doświadczyły dramatycznej codzienności lat wojny.
Dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. PWSiP w Łomży, historyk oddziału IPN w Białymstoku zapoznał z genezą konfliktu z roku 1939. Przybliżył lata II wojny światowej, wkraczając zarówno na grunt polityczny, dyplomatyczny, jak i militarny. Opisał brutalną okupację i represje jakim poddawano ludność cywilną i duchownych, a także działalność podziemia.
Płk Ludwik Zalewski nakreślił obraz września i kampanii wrześniowej 1939 r. na terenie Małej Ojczyzny- Łomży i Ziemi łomżyńskiej.
Kazimierz Wojewoda - nauczyciel, artysta opowiedział o wywózce na Syberię, codziennym życiu na zesłaniu i dramatycznej walce o przetrwanie, głodzie, poniewierce, tęsknocie do Polski, i o trudnym powrocie.
W Centrum Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie za pośrednictwem poruszających filmów dokumentalnych można się było „ przenieść „ w sam środek wojennych wydarzeń. Okiem operatorów m.in. Polskiej Kroniki Filmowej obejrzeć tragiczne dni września 1939 roku i epizody z Powstania Warszawskiego.
Przypomniano też dokument pt. „Polskie Państwo Podziemne”, który pokazywał fenomen, jakim było w skali europejskiej Polskie Państwo Podziemne z jego strukturami administracyjno-politycznymi, tajnym nauczaniem, tajną prasą, podziemnym systemem ratowania ludzi i dóbr kultury.
Okres wojenny przybliżała rekonstrukcja obozu wojskowego z września 1939 roku, dająca wrażenie cofnięcia się w czasie i pokaz umundurowania z okresu II wojny światowej przygotowana przez Stowarzyszenie NAREW.
Klub Wojskowy przedstawił zdjęcia z wystawy pokonkursowej XXVIII Konkursu Fotografii WP „FOTO 2013” w Sieradzu, które ukazywały wojsko w różnych odsłonach od wozów bojowych w akcji, ćwiczących żołnierzy jak i żołnierzy na polu walki, promując profesjonalizację sił zbrojnych.
Stowarzyszenie Klub „Fort” zaprezentowało wystawę banerów upamiętniających działania bojowe w Nowogrodzie i Wiźnie w 1939 roku oraz stanowisko ze swoimi wydawnictwami z zakresu szeroko pojętej obronności.
Zwieńczeniem obchodów był Montaż poetycki w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży przygotowany przez Panie Iwonę Reimer i Ewę Urbanowską, który wprowadził widzów w klimat tragicznych dni września 1939 roku.
Inicjatywa historyczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Łomży i regionu, całych rodzin. W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie,
W tym dniu Wszystkie Pokolenia Łomżan były razem, wspominano wydarzenia ważne dla losów Ojczyzny, utrwalano pamięć.
Tradycyjnie uroczystość zakończono poczęstunkiem - wojskową grochówką
Źródło: powiatlomzynski,pl