Liczni zwiedzający, koncerty muzyki klasycznej, prelekcje historyczne, przyrodnicze zajęcia warsztatowe, pokazy karmienia ryb akwariowych, maraton filmów przyrodniczych, słowem moc atrakcji dla wielu uczestników – tak najkrócej można podsumować tegoroczną Noc Muzeów w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Odbyła się ona pod hasłem „Przyroda, historia, kultura” i przygotowany dla gości program obejmował właśnie te trzy bloki tematyczne.
Każdy kto w sobotnie popołudnie, wieczór i noc 16 maja br. wybrał się do Drozdowa mógł wysłuchać dwóch koncertów muzycznych. Pierwszy zatytułowany „Popołudnie u Lutosławskich” wykonali młodzi artyści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży pod kierunkiem dyrektora Mirosława Korony. W salonie dworu Lutosławskich zabrzmiały utwory wielkich mistrzów muzyki klasycznej. Drugi koncert - w plenerze, w pogodny wieczór - wykonali uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie pod kierunkiem dyrektora Krzysztofa Witkowskiego. Był to program zatytułowany „Nie tylko klasyka” i obejmował oprócz dzieł klasycznych, także kompozycje autorów współczesnych, niektóre znane słuchaczom jako muzyka wykorzystana w filmach.
Odbyła się także prelekcja historyczna Marcina Rydzewskiego pt. „Działalność sejmowa Adama Chętnika” związana z obchodami w województwie podlaskim Roku Chętnika ogłoszonego w 130. rocznicę urodzin tego wybitnego etnografa i działacza społecznego. Już we wrześniu w Muzeum Przyrody w Drozdowie zostanie zaprezentowana najnowsza wystawa ukazująca jego polityczną aktywność w Sejmie RP w latach 1922-1927.
Zwiedzający wystawę „Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi” mogli wziąć udział w przyrodniczych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez kustosz Teresę Grużewską. Odbyły się one pod nazwą „Rewelacyjne rośliny lecznicze w zasięgu ręki: gwiazdnica pospolita, pokrzywa, bluszczyk kurdybanek”. Można było dowiedzieć się na nich wielu informacji na temat wspomnianych roślin: miejsc ich występowania, właściwości leczniczych i zastosowania w medycynie.
Z kolei przy okazji zwiedzania wystawy akwarystycznej „Podwodny świat pięciu kontynentów” można było obserwować karmienie ryb akwariowych (a nawet samemu wziąć udział w karmieniu). Tu szczególne wrażenie na widzach robiło karmienie mięsożernych piranii czerwonych z Ameryki Południowej. Inną atrakcją był pokaz filmów na temat podwodnego świata rzek Narwi i Biebrzy. Były to filmy autorstwa Piotra Kierzkowskiego oraz Mirosława Kobeszki, których zasadniczą część stanowiły materiały zarejestrowane podczas nurkowania (wzbogacone komentarzem prezentowały m. in. podwodne środowisko starorzeczy, ryby i rośliny Narwi oraz Biebrzy, a także życie pod wodą w trakcie zimy).
Oprócz wystaw stałych oraz ekspozycji czasowych („Muzyka w Polskim Domu” oraz „W poszukiwaniu etiopskiego Boga”) zwiedzano także park oraz znajdującą się w nim ścieżkę przyrodniczą „Ostoja drozdowska” umożliwiającą spacer wśród scenerii wykrotów, pni i drzew przez teren podmokłego łęgu topolowego (jest to tzw. „dzika” część parku muzealnego).
Inną atrakcją tego dnia były „fotografie ziemiańskie” - plansza dzięki której można było zrobić sobie zdjęcie w dawnych strojach ziemiańskich. Dużym powodzeniem cieszyły się też wydawnictwa muzealne na temat przyrody i historii.
W tegoroczną Noc Muzeów naszą placówkę odwiedziło kilkaset osób. Byli to mieszkańcy Drozdowa i okolic, Łomży oraz wielu innych miejscowości Powiatu Łomżyńskiego, a także goście z różnych stron województwa podlaskiego i dalej – spoza niego, m. in. zwiedzający z Kolna, Grajewa, Białegostoku czy Warszawy.