MKDNiS logo Czarne 1

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Drozdowo, dwór Lutosławskich, Muzeum Przyrody
(XIX w.): wymiana pokrycia dachowego wraz z rynnami,
wymiana świetlika oraz renowacja kominów w części willowej
muzeum dofinansowano ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

styczeń-kwiecień 2018: „Roman Dmowski na konferencji pokojowej w Paryżu” – wystawa czasowa na temat działalności niepodległościowej Romana Dmowskiego, w szczególności jego pracy podczas konferencji paryskiej.

26 stycznia 2018, godz. 17.00: film „Rok 1863” (prod. polska) – 50 min., prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu poświęcona 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na tle wydarzeń krajowych zostaną zaprezentowane epizody regionalne mające swoje odzwierciedlenie w postawach środowisk społecznych, a także symbolice miejsc pamięci narodowej.

16 lutego 2018, godz. 17.00: film „Rok 1863” (prod. polska), prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu.

16 marca 2018, godz. 17.00: film „Rok 1863” (prod. polska), prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu.

 

13 kwietnia 2018, godz. 17.00: film „Zapomniany Legion” (o Legionie Puławskim, prod. polska) – 55 min.
Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu na temat udziału polskich formacji w walce podczas I wojny światowej po stronie Rosjan. Będzie ona nawiązywała m.in. do osoby księdza Kazimierza Lutosławskiego, który w kwietniu 1916 r. pełnił posługę wśród żołnierzy na linii frontu za co został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz do osoby doktora Jana Załuski – lekarza pochodzącego z Łomży, służącego w Legionie Puławskim.

DSC02139Wystawa jubileuszowa przygotowana we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Upamiętnia prace delegacji polskiej, która jako jedna z 27 reprezentacji państwowych miała wpływ na kształt granic pokonferencyjnej Europy. Efekt ugruntowania sprawy polskiej na zachodnioeuropejskiej arenie politycznej był wynikiem starań Komitetu Narodowego Polskiego uznawanego od 1917 r. przez Ententę za reprezentanta odradzającego się państwa polskiego. Temat wystawy przybliża postacie głównych
reprezentantów strony polskiej Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego oraz Ententy prezydenta USA (Woodrow Wilson), premiera Francji (Georges Clemenceau). Uzupełnieniem ekspozycji są reprodukcje widoków Paryża oraz dokumentów dotyczących konferencyjnej akcji informacyjnej o sprawie polskiej, jak również wyrysy zgłaszanych przez strony uwag do kształtu granic. Czas trwania wystawy: styczeń - kwiecień 2018 r.

IMG 2317W piątek 26 stycznia odbyła się prelekcja kustosza Muzeum Marcina Rydzewskiego pt. "Powstanie styczniowe w regionie łomżyńskim" . W salonie drozdowskiego Muzeum, przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej, historyk przybliżył tematykę związaną z sytuacją społeczno-polityczną okresu przygotowań do powstania styczniowego w Łomżyńskiem. Omówił postulaty spiskowców, rozwijając tematykę związaną z najaktywniejszymi w regionie przedstawicielami patriotycznych obozów politycznych. Wybuch powstania, przebieg walk w pierwszej połowie 1863 r. stanowiły tło dla głównego wątku jakim była organizacja struktur podziemnego państwa powstańczego. Szczególne zainteresowanie obecnych na sali gości wzbudziła kwestia roli żandarmerii powstańczej w podtrzymywaniu akcji niepodległościowej w regonie. Prelekcja była wprowadzeniem do tematyki filmu dokumentalnego „Rok 1863”, na projekcję którego zapraszamy już 16 lutego do siedziby Muzeum w Drozdowie. Początek zaplanowano na godzinę 17.00. Po pokazie filmu odbędzie się prelekcja na temat jednego z powstańczych dowódców, płk. Konstantego Ramotowskiego ps. „Wawer”.

graf1

Fot.Józefa Konstantego Ramotowskiego ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

 

Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza na projekcję filmu "Rok 1863" oraz prelekcję kustosza Muzeum Marcina Rydzewskiego. Wystąpienie dotyczyć będzie Józefa Konstantego Ramotowskiego ps."Wawer". Wybitny dowódca przewodził oddziałowi partyzanckiemu walczącemu na północno-wschodnim Mazowszu w czasie powstania styczniowego.
Pokaz odbędzie się w dniu 16 lutego 2018 r. o godzinie 17.00 we wnętrzach dworu - siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wstęp 1 zł.

IMG 2476W dniu 16 lutego odbyła się projekcja I części filmu „Rok 1863” oraz prelekcja kustosza Muzeum Marcina Rydzewskiego nt. Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra”.

Józef Konstanty Ramotowski rodem z Tykocina (ojciec pochodził z Grądów Wielkich w par. Jedwabne), uczestnik powstania listopadowego, członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego we Francji opuścił swoją drugą ojczyznę by odpowiedzieć na wezwanie do udziału w powstaniu styczniowym. Jako doświadczony oficer liniowy zakładał, że wynik tego starcia w dużej mierze będzie zależał od profesjonalizacji wyszkolenia jednostek taktycznych. Starał się więc w porę wyszkolić powierzonych jego komendzie powstańców.

zapomniany legion01W piątek 13 kwietnia br. w drozdowskim Muzeum odbył pokaz filmu „Zapomniany Legion” w reżyserii dokumentalisty Przemysława Bednarczyka. Pokaz był kolejnym z cyklu, który Muzeum Przyrody w Drozdowie realizuje we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Film opowiada o losach jednostki sformowanej w latach 1914-1915 przez działaczy obozu narodowego, walczącej w trakcie I wojny światowej u boku Rosji. Powstanie Legionu było związane ze strategią Narodowej Demokracji i Romana Dmowskiego, a ta polegała na taktycznym sojuszu z Rosją, budowaniu polskich formacji – zalążków przyszłej polskiej armii oraz zjednoczeniu ziem polskich pod berłem cara, a więc doprowadzeniu do sytuacji w której Polacy znaleźliby się w jednym a nie trzech organizmach państwowych (potem przewidziane były kolejne etapy zdobywania pełnej niepodległości).

koncert grafikaStarosta Łomżyński oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie

zapraszają na pokaz filmu

"Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu”

reżyseria: Bohdan Rączkowski

lektor: Tadeusz Sznuk

czas trwania: 30 min.

01 zaproszenieFundacja Sztuk i Dialogu oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie

zapraszają na

IV SPOTKANIE POKOLEŃ W KRĘGU KULTURY ZIEMIAŃSKIEJ

14 września 2018 roku

znaki niepodleglejSerdecznie zapraszamy do siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie w dniu 21 września. O godzinie 14.00 odbędzie się otwarcie nowej wystawy ZNAKI NIEPODLEGŁEJ - ŁOMŻYŃSKIE DROGI ŚRODOWISK NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, a o 15.00 projekcja filmu pt. "Hipolit Cegielski", do którego słowo wstępne wygłosi Andrzej Brzoza.

008W piątek 14 września 2018 roku w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyło się IV Spotkanie Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej – cykliczny zjazd potomków rodzin ziemiańskich pochodzących z regionu, któremu tradycyjnie towarzyszy konferencja naukowa poświęcona wybranemu aspektowi historii elit ziemiańskich. W tym roku, z racji przypadającej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiono zająć się tematem odrodzenia państwa polskiego, a sesję naukową towarzyszącą Spotkaniu Pokoleń zatytułowano „Niepodległość w poglądach, działalności i pamięci polskich elit kraju i regionu łomżyńskiego”.

Additional information