001100 lat temu odrodziła się wolna Polska, spełniono marzenia pokoleń i dokonano tego co wielu wydawało się niemożliwe. Te słowa towarzyszyły nam 11 listopada 2018 roku przy obchodach najważniejszego narodowego święta, również w Drozdowie, gdzie tradycyjnie spotkano się przy tablicy upamiętniającej Romana Dmowskiego - jednego z Ojców Niepodległości. Obecni byli posłowie Ziemi Łomżyńskiej Bernadeta Krynicka oraz Lech Antoni Kołakowski, przedstawiciele władz samorządowych w tym Wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki i przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jarosław Kulesza, pracownicy instytucji państwowych i placówek oświaty, delegacje Wojska Polskiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, mieszkańcy Drozdowa i innych miejscowości z terenu Powiatu Łomżyńskiego. Podczas uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Romana Dmowskiego. Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek podkreślili wkład w odzyskanie niepodległości lidera Narodowej Demokracji oraz rodziny Lutosławskich. Wicestarosta Łomżyński w swoim wystąpieniu przywołał również siłę tradycji która prowadziła minione pokolenia ku niepodległości: „To dzięki żywej pamięci o naszej wzniosłej historii, którą przekazywano w rodzinie, kościele, szkole, dzięki budzeniu świadomości narodowej przez takie osoby jak Roman Dmowski, ks. Kazimierz Lutosławski, Adam Chętnik, zaangażowaniu łomżyńskich i polskich elit nasz naród przetrwał i w kluczowym momencie dostrzegł swoją szansę i z niej skorzystał”.

Archiv12Muzeum Przyrody w Drozdowie

oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie

zapraszają na projekcję filmu

"Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu"

w reżyserii Bohdana Rączkowskiego

czas: 30 min, lektor: Tadeusz Sznuk

Pokazowi filmu będzie towarzyszyła prelekcja wprowadzająca, którą wygłosi adiunkt Tomasz Szymański


16 listopada 2018 r. (piątek) o godzinie 17.00, salon dworski Muzeum Przyrody w Drozdowie

wstęp 1 zł/os.


 

Romuald Traugutt 111Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają na projekcję filmu

„Człowiek świętego imienia. Rzecz o Romualdzie Traugucie” (scenariusz i reżyseria: Teresa Gordon i Leszek Wasiuta).

Wprowadzenie do projekcji wygłosi Marcin Rydzewski kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Pokaz odbędzie się w dniu 19 października 2018 r. o godzinie 17.00 we wnętrzach dworu - siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Wstęp 1 zł.


 

 

008W piątek 14 września 2018 roku w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyło się IV Spotkanie Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej – cykliczny zjazd potomków rodzin ziemiańskich pochodzących z regionu, któremu tradycyjnie towarzyszy konferencja naukowa poświęcona wybranemu aspektowi historii elit ziemiańskich. W tym roku, z racji przypadającej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiono zająć się tematem odrodzenia państwa polskiego, a sesję naukową towarzyszącą Spotkaniu Pokoleń zatytułowano „Niepodległość w poglądach, działalności i pamięci polskich elit kraju i regionu łomżyńskiego”.

01 zaproszenieFundacja Sztuk i Dialogu oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie

zapraszają na

IV SPOTKANIE POKOLEŃ W KRĘGU KULTURY ZIEMIAŃSKIEJ

14 września 2018 roku

znaki niepodleglejSerdecznie zapraszamy do siedziby Muzeum Przyrody w Drozdowie w dniu 21 września. O godzinie 14.00 odbędzie się otwarcie nowej wystawy ZNAKI NIEPODLEGŁEJ - ŁOMŻYŃSKIE DROGI ŚRODOWISK NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, a o 15.00 projekcja filmu pt. "Hipolit Cegielski", do którego słowo wstępne wygłosi Andrzej Brzoza.

zapomniany legion01W piątek 13 kwietnia br. w drozdowskim Muzeum odbył pokaz filmu „Zapomniany Legion” w reżyserii dokumentalisty Przemysława Bednarczyka. Pokaz był kolejnym z cyklu, który Muzeum Przyrody w Drozdowie realizuje we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Film opowiada o losach jednostki sformowanej w latach 1914-1915 przez działaczy obozu narodowego, walczącej w trakcie I wojny światowej u boku Rosji. Powstanie Legionu było związane ze strategią Narodowej Demokracji i Romana Dmowskiego, a ta polegała na taktycznym sojuszu z Rosją, budowaniu polskich formacji – zalążków przyszłej polskiej armii oraz zjednoczeniu ziem polskich pod berłem cara, a więc doprowadzeniu do sytuacji w której Polacy znaleźliby się w jednym a nie trzech organizmach państwowych (potem przewidziane były kolejne etapy zdobywania pełnej niepodległości).

koncert grafikaStarosta Łomżyński oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie

zapraszają na pokaz filmu

"Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu”

reżyseria: Bohdan Rączkowski

lektor: Tadeusz Sznuk

czas trwania: 30 min.

IMG 2476W dniu 16 lutego odbyła się projekcja I części filmu „Rok 1863” oraz prelekcja kustosza Muzeum Marcina Rydzewskiego nt. Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra”.

Józef Konstanty Ramotowski rodem z Tykocina (ojciec pochodził z Grądów Wielkich w par. Jedwabne), uczestnik powstania listopadowego, członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego we Francji opuścił swoją drugą ojczyznę by odpowiedzieć na wezwanie do udziału w powstaniu styczniowym. Jako doświadczony oficer liniowy zakładał, że wynik tego starcia w dużej mierze będzie zależał od profesjonalizacji wyszkolenia jednostek taktycznych. Starał się więc w porę wyszkolić powierzonych jego komendzie powstańców.

DSC02139Wystawa jubileuszowa przygotowana we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Upamiętnia prace delegacji polskiej, która jako jedna z 27 reprezentacji państwowych miała wpływ na kształt granic pokonferencyjnej Europy. Efekt ugruntowania sprawy polskiej na zachodnioeuropejskiej arenie politycznej był wynikiem starań Komitetu Narodowego Polskiego uznawanego od 1917 r. przez Ententę za reprezentanta odradzającego się państwa polskiego. Temat wystawy przybliża postacie głównych
reprezentantów strony polskiej Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego oraz Ententy prezydenta USA (Woodrow Wilson), premiera Francji (Georges Clemenceau). Uzupełnieniem ekspozycji są reprodukcje widoków Paryża oraz dokumentów dotyczących konferencyjnej akcji informacyjnej o sprawie polskiej, jak również wyrysy zgłaszanych przez strony uwag do kształtu granic. Czas trwania wystawy: styczeń - kwiecień 2018 r.